• چهارمحال و بختیاری – تالاب چغاخور

  • چهارمحال و بختیاری – تالاب چغاخور

  • خوزستان – تالاب هورالعظیم

  • مرکزی – تالاب میقان

  • مرکزی – تالاب میقان

  • سیستان و بلوچستان – تالاب هامون

  • تعداد زیرپورتال ها 31
  • تعداد کل تالاب ها 24
image

ارزش‌ها و کارکردهای تالاب‌ها

تالاب‌ها منشاً خدمات و کارکردهای متعدد و بی‌شماری هستند که از مهمترین آنها می‌توان به تأمین معیشت و کمک به اقتصاد جوامع محلی حاشیه تالاب‌ها نام برد. از جمله دیگر کارکردهای مهم تالاب‌ها می‌توان به جلوگیری از تولید ریزگرد‌ها اشاره کرد که با توجه به اتفاقات اخیر در برخی از استان‌های کشور، حفاظت و نگهداری مناسب از تالاب‌ها برای بهره‌مندی از این خدمات بسیار ضروری می‌باشد.

براساس تعریف کنوانسیون رامسر، «تالاب شامل باتلاق ها، لجنزارها، آب های طبیعی و مصنوعی اعم از دائمی یا موقت که آب های شور یا شیرین یا تلخ در آن به صورت راکد یا جاری یافت می‌شود و از جمله شامل آبگیرهای دریایی است که عمق آن ها در پایین ترین حد جزر از 6 متر تجاوز نکند». از 42 نوع تالاب شناسایی شده در جهان، تمامی آن ها به استثنای تالاب‌های تندرا در ایران یافت می‌شود. در پهنه جغرافیایی کشور ایران بیش از 80 تالاب با ویژگی‌های مختلف وجود دارد که در سطوح مختلف مدیریت و حفاظت می‌شوند.

image-2

حفاظت از تالاب ها

یکی از مهمترین سطوح حفاطتی تالاب‌ها رامسرسایت است. رامسر سایت به تالاب‌هایی اطلاق می‌شود که در لیست تالاب‌های کنواسیون رامسر ثبت شده‌اند. کنوانسیون رامسر به عنوان قدیمی‌ترین معاهده بین‌المللی در روز دوم فوریه سال 1971 در رامسر ایران برگزار شد و در آن معاهده‌ای برای حفاظت از تالاب ها در جهان بین کشورهای عضو شکل گرفت. به هیمن علت روز دوم فوریه روز جهانی تالاب ها نام گذاری شده است.

هدف از شکل گیری کنوانسیون بین المللی تالاب ها فراهم نمودن چارچوبی برای همکاری های بین المللی و اقدامات ملی به منظور حفاظت و استفاده خردمندانه از تالاب هاست. ایران دارای 24 مجموعه تالابی مختلف با مساحتی حدود 1/5 میلیون هکتار در فهرست کنوانسیون بین‌المللی رامسر ثبت شده است که اهمیت بالای تالابهای ایران را نشان می‌دهد.

image-3

ژئوپورتال ملی تالاب ها

سامانه ژئوپورتال ملی تالاب‌های کشور، با هدف ایجاد بانک اطلاعاتی غنی از تالاب‌های کشور با قابلیت ارائه، ساماندهی، تحلیل و گزارش‌گیری اطلاعات مهم و مرتبط با تالاب‌ها به منظور افزایش سهولت دسترسی به اطلاعات و استفاده بهینه از آنها، راه‌اندازی شده است. این سامانه در سطح دسترسی عمومی با اهداف آموزشی و استفاده در زمینه‌های گردشگری و جلب مشارکت عمومی در سطح دسترسی کارشناسی با هدف ورود، تحلیل و پردازش اطلاعات و گزارش‌گیری طراحی شده است.

داده‌های موجود در ژئوپورتال ملی تالاب‌ها، شامل طرحواره، داده‌های توصیفی، جداول آماری، نمودار، نقشه، گزارشات، مشاهدات میدانی و گالری تصاویر تالاب است. دورنمای استفاده از سامانه ژئوپورتال ملی تالاب‌های کشور، آگاهی‌بخشی عمومی، ارتقاء سطح مشارکت مردم، کمک به تصمیم‌گیران و مدیران برای اتخاذ تصمیمات بهینه مدیریتی است تا بتوان در مسیر استفاده صحیح و خردمندانه از خدمات و منافع این منابع طبیعی مهم ملی و دستیابی به معیشت پایدار برای جوامع محلی گام برداشت.

این سامانه با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست کشور و شرکت مهندسی مشاور سپهر دور کاو تهیه شده است.